Co to jest biofeedback i EEG biofeedback?

Biofeedback to metoda, która dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii obrazowania,  dostarcza osobie trenującej informacji zwrotnej na temat aktualnie zachodzących procesów psychofizjologicznych, co umożliwia nie tylko ich kontrolowanie, ale także wpływanie na nie w pożądanym kierunku. Terapia (trening) biofeedback jest podejściem wykorzystującym naturalne zdolności człowieka do samoregulacji własnych stanów psychofizjologicznych – jest to metoda całkowicie nieinwazyjna i bezbolesna.

W treningu biofeedbacku otrzymujemy informacje dotyczące fal mózgowych, bicia serca, oddechu, napięcia mięśniowego, potliwości, temperatury ciała osoby trenującej. Aktywność ta jest rejestrowana w czasie rzeczywistym. Trening biofeedback polega na uczeniu się świadomego regulowania procesów psychofizjologicznych i uczenia się jak wpływają na nasz stan psychiczny i emocjonalny. Efekty terapii biofeedback/EEG biofeedback można zobaczyć już po 10 spotkaniach.

Tu dowiesz się więcej

EEG biofeedback jest treningiem wykorzystującym czynność fal mózgowych a trening biofeedback opiera się na monitorowaniu czynności fizjologicznych ciała (zmienność rytmu serca, temperatura skóry, potliwość, oddychanie). Trening polega na uczeniu się świadomego regulowania tych czynności i uczenia się jak fizjologia wpływa na nasz stan psychiczny i emocjonalny.

Trening polega na podłączenia osoby trenującej do specjalnej aparatury – zakładana jest opaska z elektrodami i czujnikami wokół głowy (w przypadku EEG biofeedbacku) bądź przyklejane na klatkę piersiową (przy pracy z oddechem). Sygnał odbierany jest w czasie rzeczywistym a osoba trenująca dostaje na swoim ekranie informację zwrotną w postaci dźwiękowej (np. szumy), wizualnej (np. punktacja podczas gier lub obserwacja sinusoidy za którą należy podążać).

EEG biofeedback jest metodą pomocy dla osób, które borykają się z różnego rodzaju problemami – z koncentracją w pracy i w codzienności, z problemami ze snem, nadmiernym napięciem czy odczuwaniem wzmożonego stresu. EEG biofeedback jest również metodą wspomagającą terapię i leczenie psychiatryczne, jest skuteczną metodą radzenia sobie z przewlekłym bólem.

Z EEG biofeedbacku korzystać mogą zarówno dzieci jak i dorośli.

  • Przewlekły stres, problemy ze snem (z zasypaniem, wybudzaniem się, bezsennością)
  • Zaburzenia, trudności z koncentracją u dzieci i dorosłych, problemy z nauką
  • Przewlekły ból, migreny
  • ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi)
  • Lęk, PTSD (zespół stresu pourazowego)
  • Spektrum autyzmu
  • Dla osób zdrowych – trening koncentracji (np. przed egzaminami), nauka relaksacji, zmniejszenie napięcia emocjonalnego

Każde spotkanie trwa 60 minut i zaczyna się pod rozmowy. Trening z użyciem sprzętu do biofeedbacku lub EEG biofeedbacku trwa od 30 do 40 minut. Po treningu następuje krótkie podsumowanie sesji.

Pierwsze spotkanie poświęcone jest omówieniu trudności, z którą osoba przychodzi do gabinetu. Ważne jest, aby jak najdokładniej poznać na czym polega problem, jak osoba go odczuwa i jak wpływa na codzienne funkcjonowanie. W trakcie tego spotkania przedstawiamy dokładnie jak wygląda terapia biofeedback/EEG biofeedback, odpowiadamy na wszystkie pytania i wątpliwości a na koniec podłączamy klienta na kilka minut do sprzętu aby pokazać na czym będzie polegała praca na następnych spotkaniach.

Liczba sesji i częstotliwość ustalana jest z każdym klientem indywidualnie. Istnieją jednak zalecenia, które określają optymalną (lub minimalną, w niektórych przypadkach) liczbę sesji treningowych i ich częstotliwość. Szacujemy, że dla osób zdrowych lub doświadczających lżejszych trudności optymalną ilością treningów jest 2-3 razy w tygodniu. Często już po ok. 10-20 sesjach treningowych następuje znacząca poprawa lub ustąpienie symptomów. Część trudności wymaga jednak dłuższej interwencji – w przypadku np. zaburzeń ze spektrum autyzmu, ADHD bądź ADD. 

W treningach (EEG) biofeedback bardzo ważne jest indywidualne dopasowanie rodzaju treningu, jego częstotliwości i ilości. Każda osoba jest inna i przychodzi z inną trudnością i bagażem doświadczeń dlatego też do każdej osoby podchodzimy indywidualnie.

Zadzwón lub napisz do nas

Małgorzata Ufnal

+48 508 064 504
m.ufnal@gmail.com

Maria Ufnal

+48 533 457 383
maria.ufnal@gmail.com

Adres

ul. Hoża 50/6c
00-682 Warszawa