cover pic 1 1024x422 - Biofeedback – co to jest? 5 faktów o biofeedbacku

Biofeedback – co to jest? 5 faktów o biofeedbacku

 

Biofeedback staje się coraz bardziej popularną metodą pracy terapeutycznej, dzięki której możemy rozwijać nowe umiejętności, na przykład budować zdrowszą reakcję na stres. Metodę biofeedback (a w szczególności EEG biofeedback) można wykorzystywać jako terapię wspomagającą, a nawet zastępczą, przy bardzo wielu trudnościach i dolegliwościach.

Co to jest biofeedback? Jest to metoda terapii, dzięki której osoba dostaje, w czasie rzeczywistym, informację zwrotną na temat jej procesów psychofizjologicznych w postaci dźwięku lub obrazu. Osoba ta, dzięki treningowi, uczy się świadomie kontrolować te procesy (np. fale mózgowe, oddech, napięcie mięśni) i wypracowuje nowe, bardziej efektywne strategie radzenia sobie z określoną trudnością.

Nie bez powodu biofeedback nazywa się treningiem, a nie leczeniem – osoba aktywnie uczy się nowych sposobów, dokładnie tak, jak uczy się jazdy na rowerze – czyli poprzez systematyczne powtarzanie.

5 faktów na temat biofeedbacku, o których warto wiedzieć:

1. Biofeedback jest całkowicie bezpieczny, nie ma skutków ubocznych.

Podczas treningu biofeedback podłączane są czujniki, które odbierają sygnał z kilku miejsc na ciele (w zależności od rodzaju treningu): skóry głowy, mięśni, klatki piersiowej, dłoni. Punkty te pozwalają mierzyć takie aktywności jak fale mózgowe, napięcie mięśniowe, oddech, zmienność rytmu serca, temperatura czy potliwość.

2. Skuteczność terapii biofeedback zależy od zaangażowania pacjenta.

Tak jak przy każdym treningu, to pacjent ma wpływ na to jak przebiega jego praca. Terapeuta naprowadza na rozwiązania, monitoruje skuteczność i efekty terapii. To jednak osoba trenująca i jej motywacja, ma decydujący wpływ na to jak skuteczny jest cały proces terapii.

 

 

„Biofeedback może mieć również zastosowanie u osób zdrowych chcących poprawić funkcjonowanie ciała i umysłu (np. uczniowe i studenci, managerowie, sportowcy itp).”

3. Terapia biofeedback jest dobra dla dzieci i dorosłych.

W każdym wieku i na każdym etapie życia zdarzają się problemy i trudności, z którymi czasem nie potrafimy sobie poradzić. Terapia biofeedback jest dobra zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Metoda i przebieg treningu jest dostosowywana do wieku i rodzaju trudności, z jakimi  dana osoba się boryka.

4. Biofeedback ma szerokie zastosowanie.

Trening biofeedback stosuje się nie tylko w terapii konkretnych trudności i zaburzeń (np. nadmierny stres, lęk, trudności ze snem, problemy z nauką, przewlekły ból, ADHD itp), ale może mieć również zastosowanie u osób zdrowych, chcących poprawić funkcjonowanie ciała i umysłu (np. uczniowe i studenci, managerowie, sportowcy itp).

5. Systematyczna praca zapewnia szybkie i długotrwałe efekty.

Trening biofeedback, jak każdy inny trening, wymaga systematycznej pracy i zaangażowania. Najlepiej, aby spotkania odbywały się 2 razy w tygodniu. W zależności od trudności, czas terapii jest różny – jest to indywidualnie ustalane z terapeutą.

Jeżeli poszukujesz więcej informacji na temat biofeedbacku, odwiedź nas na www.ufnalbiofeedback.pl.


Poznajmy się

Zadzwón lub napisz do nas

Małgorzata ufnal

Telefon: +48 508 064 504
Mail: m.ufnal@gmail.com

Maria Ufnal

Telefon: +48 533 457 383
Mail: maria.ufnal@gmail.com

Tu nas znajdziesz

Adres

ul. Hoża 50/6c
00-682 Warszawa